How long does it take an automobile traveling 66.7 km/h to become even with a car that is traveling in another lane at 52.7 km/h if the cars

Question

How long does it take an automobile traveling 66.7 km/h to become even with a car that is traveling in another lane at 52.7 km/h if the cars’ front bumpers are initially 119 m apart?

in progress 0
Nguyệt Ánh 5 years 2021-08-03T23:06:15+00:00 1 Answers 24 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-03T23:07:40+00:00

    Answer:

    30.6 seconds

    Explanation:

    Assuming the cars are moving in the same direction, the relative velocity is:

    v = 66.7 km/h − 52.7 km/h

    v = 14 km/h

    Convert to m/s:

    v = 14 km/h × (1000 m/km) × (1 hr / 3600 s)

    v = 3.89 m/s

    Distance = speed × time

    119 m = (3.89 m/s) t

    t = 30.6 s

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )