Share
How long does it take an automobile traveling 66.7 km/h to become even with a car that is traveling in another lane at 52.7 km/h if the cars
Question
Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.
Answers ( )
Answer:
30.6 seconds
Explanation:
Assuming the cars are moving in the same direction, the relative velocity is:
v = 66.7 km/h − 52.7 km/h
v = 14 km/h
Convert to m/s:
v = 14 km/h × (1000 m/km) × (1 hr / 3600 s)
v = 3.89 m/s
Distance = speed × time
119 m = (3.89 m/s) t
t = 30.6 s