Share
If a 6 pound bag of oranges costs $5.46 and an 8 pound bag of oranges costs $7.44, what is the unit prices of each bag?
Question
If a 6 pound bag of oranges costs $5.46 and an 8 pound bag of oranges costs
$7.44, what is the unit prices of each bag?
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-07-22T22:04:07+00:00
2021-07-22T22:04:07+00:00 1 Answers
17 views
0
Answers ( )
Answer:
its food, eat it.
Step-by-step explanation:
just get the cheaper bag. why do we care about unit pricing?