If a 6 pound bag of oranges costs $5.46 and an 8 pound bag of oranges costs $7.44, what is the unit prices of each bag?

Question

If a 6 pound bag of oranges costs $5.46 and an 8 pound bag of oranges costs
$7.44, what is the unit prices of each bag?

in progress 0
Lệ Thu 1 week 2021-07-22T22:04:07+00:00 1 Answers 1 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-22T22:05:09+00:00

    Answer:

    its food, eat it.

    Step-by-step explanation:

    just get the cheaper bag. why do we care about unit pricing?

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )