Share
shows two blocks connected by a cord (of negligible mass) that passes over a frictionless pulley (also of negligible mass). The arrangement
Question
shows two blocks connected by a cord (of negligible mass) that passes over a frictionless pulley (also of negligible mass). The arrangement is known as Atwood’s machine. One block has mass m1 = 1.30 kg; the other has mass m2 = 2.80 kg. What are (a) the magnitude of the blocks’ acceleration and (b) the tension in the cord?
in progress
0
Physics
5 years
2021-09-05T12:32:25+00:00
2021-09-05T12:32:25+00:00 1 Answers
17 views
0
Answers ( )
Answer:
a = 3.585 m/s^2
T = 17.4 N
Explanation:
Given:
– The mass of block 1 m1 = 1.30 kg
– The mass of block 2 m2 = 2.8 kg
– The acceleration of block-block system = a
– The tension in the cord = T
Find:
(a) the magnitude of the blocks’ acceleration
(b) the tension in the cord?
Solution:
– In our coordinate systems, the acceleration of the block 1 equals the acceleration of the block 2. So we can express them as a common acceleration a. The equations of motion are
:
m1*a = T – m1*g
m2*a = m2*g – T
– Adding the two equations together, we get the equation of motion for the whole system.
(m1+m2)*a = m2*g-m1*g
– Solving this equation for the acceleration, we have
a = (m2-m1)*g/(m1+m2)
a = (2.8-1.3)×9.8/(1.3+2.8)
a = 3.585 m/s^2
– Plugging the result into the equation of motion for block 1, we have
T = m1*(a+g)
T= 1.3×(3.585+9.8)
T= 17.4 N