you can buy 5 pounds of grapes for $9.95. WRITE a proportion that gives the cost C if you buy 4 pounds of grapes.​

Question

you can buy 5 pounds of grapes for $9.95. WRITE a proportion that gives the cost C if you buy 4 pounds of grapes.​

in progress 0
Thanh Hà 3 years 2021-08-27T00:20:55+00:00 1 Answers 1 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-27T00:22:26+00:00

    $9.95 / 5 grapes = C / 4 grapes or 9.95:5 and C:4

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )