Yani buys 4 dozen flyers for $7.80. What is the unit rate?

Question

Yani buys 4 dozen flyers for $7.80. What is the unit rate?

in progress 0
Thái Dương 4 years 2021-09-04T14:59:41+00:00 1 Answers 14 views 0

Answers ( )

    0
    2021-09-04T15:01:29+00:00

    Answer:

    The unit rate is, $1.95

    Step-by-step explanation:

    7.80 ÷ 4= 1.95

    So , unit  rate is  \frac{1}{1.95\\}

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )