Willie and Jimmy each improved their yards by planting rose bushes and ivy. They bought their supplies from the same store. Willie spe

Question

Willie and Jimmy each improved their yards by planting rose bushes and ivy. They bought their
supplies from the same store. Willie spent $40 on 2 rose bushes and 4 pots of ivy. Jimmy spent
$144 on 8 rose bushes and 14 pots of ivy. Find the cost of one rose bush and the cost of one pot
of ivy.

in progress 0
Thu Thủy 3 years 2021-07-27T14:57:33+00:00 1 Answers 4 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-27T14:58:37+00:00

    Answer:

    Ahdgd NJ ehsbhsb shsbsbsbhs dgsvsvsb

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )