What is the temperature of an 11.2-L sample of carbon monoxide, CO, at 744 torr if it occupies 13.3 L at 55 °C and 744 torr? 3C The pressure

Question

What is the temperature of an 11.2-L sample of carbon monoxide, CO, at 744 torr if it occupies 13.3 L at 55 °C and 744 torr? 3C The pressure is not changing, so it looks like a case where charles’ law can be use.

in progress 0
Thu Thủy 5 years 2021-09-05T12:36:58+00:00 1 Answers 749 views 0

Answers ( )

    0
    2021-09-05T12:38:50+00:00

    Answer: The tempearture of 11.2 L of CO is 3.0^0C.

    Explanation:

    To calculate the final volume of the system, we use the equation given by Charles’ Law. This law states that volume of the gas is directly proportional to the temperature of the gas at constant pressure.

    Mathematically,

    \frac{V_1}{T_1}=\frac{V_2}{T_2}

    where,

    V_1\text{ and }T_1 are the initial volume and temperature of the gas.

    are the final volume and temperature of the gas.

    We are given:

    V_1=11.2L\\T_1=?\\V_2=13.3L\\T_2=55^0C=(55+273)K=328K

    Putting values in above equation, we get:

    \frac{11.2L}{T_1}=\frac{13.3L}{328K}\\\\T_1=276K=(276-273)^0C=3.0^0C

    Thus the tempearture of 11.2 L of CO is 3.0^0C, pressure remaining constant.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )