water cost $2 for 8 bottles orange juice cost a $1.50 for 3 bottles which is more expensive per bottle ​

Question

water cost $2 for 8 bottles orange juice cost a $1.50 for 3 bottles which is more expensive per bottle ​

in progress 0
Jezebel 6 months 2021-09-04T08:33:28+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-09-04T08:34:56+00:00

    Answer:

    orange juice

    Step-by-step explanation:

    1 water -> 2÷8

                    = 0.25

    1 orange juice ->1.50 ÷ 3

                        = 0.50

    hence, orange juice is more expensive

    0
    2021-09-04T08:35:07+00:00

    I believe you can use ratios and multiply both of them like fractions to get the same amount of bottles and compare the prices fairly.

    2:8 = 2/8
    1.5:3 = 1.5/3

    (2/8)3 = 6/24 or $6 per 24 bottles
    (1.5/3)8 = 12/24 or $12 per 24 bottles

    In conclusion, the latter ($1.50 for 3) costs more than the $2 per 8.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )