Share
Video Games With an initial cost of $ 5000, a company will produce x units of a video game at $ 25 per unit. Write an equation that relates
Question
Video Games With an initial cost of $ 5000, a company will produce x units of a video game at $ 25 per unit. Write an equation that relates the total cost of producing x units to the number of units produced. Plot the cost of producing 100, 150, 200, 250, and 300 units.
in progress
0
Mathematics
3 years
2021-08-26T13:12:54+00:00
2021-08-26T13:12:54+00:00 1 Answers
5 views
0
Answers ( )
Answer:
Results are below.
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Fixed costs= $5,000
Unitary variable cost= $25
First, we need to structure the total cost formula:
Total cost= fixed costs + unitary cost*number of units
Total cost= 5,000 + 25*x
x= number of units
For 100:
Total cost= 5,000 + 25*100= $7,500
For 150:
Total cost= 5,000 + 25*150= $8,750
For 200:
Total cost= 5,000 + 25*200= $10,00
For 250:
Total cost= 5,000 + 25*250= $11,250
For 300:
Total cost= 5,000 + 25*300= $12,500