Share
The uniform dresser has a weight of 91 lb and rests on a tile floor for which μs = 0.25. If the man pushes on it in the horizontal direction
Question
The uniform dresser has a weight of 91 lb and rests on a tile floor for which μs = 0.25. If the man pushes on it in the horizontal direction θ = 0∘, determine the smallest magnitude of force F needed to move the dresser. Also, if the man has a weight of 151 lb , determine the smallest coefficient of static friction between his shoes and the floor so that he does not slip.
in progress
0
Physics
5 years
2021-08-23T09:26:33+00:00
2021-08-23T09:26:33+00:00 1 Answers
11 views
0
Answers ( )
Answer:
F = 22.75 lb
μ₁ = 0.15
Explanation:
The smallest force required to move the dresser must be equal to the force of friction between the man and the dresser. Therefore,
F = μR
F = μW
where,
F = Smallest force needed to move dresser = ?
μ = coefficient of static friction = 0.25
W = Weight of dresser = 91 lb
Therefore,
F = (0.25)(91 lb)
F = 22.75 lb
Now, for the coefficient of static friction between shoes and floor, we use the same formula but with the mas of the man:
F = μ₁W₁
where,
μ₁ = coefficient of static friction between shoes and floor
W₁ = Weight of man = 151 lb
Therefore,
22.75 lb = μ₁ (151 lb)
μ₁ = 22.75 lb/151 lb
μ₁ = 0.15