The shelter buys food for the animals in large quantities to save on cost. The 80 cans of cat food currently on hand were purchased for $124

Question

The shelter buys food for the animals in large quantities to save on cost. The 80 cans of cat food currently on hand were purchased for $124.00. What was the unit cost or cost per can of cat food?
$__ per can

in progress 0
Thanh Thu 6 months 2021-07-21T06:05:50+00:00 1 Answers 5 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-21T06:07:25+00:00

    1.55 per can. Just divide 124.00 by 80 = 1.55

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )