Share
She has $10.00 to spend. Apples cost $0.26 each and oranges cost $0.38 each. If Samantha can only buy apples, how many apples can she buy? I
Question
She has $10.00 to spend. Apples cost $0.26 each and oranges cost $0.38 each. If Samantha can only buy apples, how many apples can she buy? If she can only buy oranges, how many oranges can she buy? Which would she get more of and how many more?
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-07-30T16:39:56+00:00
2021-07-30T16:39:56+00:00 2 Answers
11 views
0
Answers ( )
1 apple, 25 oranges
2 apples, 24 oranges
3 apples, 24 oranges
4 apples, 23 oranges
Answer:
she can buy 38 apples
Step-by-step explanation: