School lunches cost $224.75 for 15.5 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Question

School lunches cost $224.75 for 15.5 weeks. About how much would the lunches cost per week?

in progress 0
Latifah 1 week 2021-09-05T08:31:07+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-09-05T08:33:01+00:00

    $224.75 divided by 15.5 = 14.5 i used a calculator

    0
    2021-09-05T08:33:06+00:00

    Answer:$14.50

    Step-by-step explanation:

    Divide 224.75 by 15.5 and you will get the cost for per week.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )