Share
Rafael swings a baseball bat with a force of 25 N. The baseball bat exerts a force of 5 N on the baseball. What is the mechanical advantage
Question
Rafael swings a baseball bat with a force of 25 N. The baseball bat exerts a force of 5 N on the baseball. What is the mechanical advantage of the baseball bat? The mechanical advantage of the baseball bat is
in progress
0
Physics
5 years
2021-09-05T12:44:39+00:00
2021-09-05T12:44:39+00:00 2 Answers
20 views
0
Answers ( )
Answer:
0.2
Explanation:
Answer:
0.2
Explanation:
Mechanical Advantage is defined as the ratio of force output with respect to the force input. Thus,
MA = output / input
MA = 5 / 25
MA = 1/5
MA = 0.2
Since this value is less then one. Even though it’s tagged a mechanical advantage, in reality it would be mechanical disadvantage.
Therefore, we can say that the mechanical advantage of the baseball bat is 0.2