Mr. Zeiner is deciding what will be the best deal for his ice cream diet. He could buy 16 ounces of ice cream for $7.99 from Richardson’s. H

Question

Mr. Zeiner is deciding what will be the best deal for his ice cream diet. He could buy 16 ounces of ice cream for $7.99 from Richardson’s. He could also buy 6 ounces of ice cream for $3.29 from Friendly’s. What is the better buy? Challenge: See if you could solve it 2 different ways. Extra challenge: See if you can solve it four different ways ☺

in progress 0
King 4 years 2021-08-18T22:19:07+00:00 2 Answers 9 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-18T22:20:43+00:00

    Answer:

    The 16 ounce is better to buy, the unit rate is less.

    Step-by-step explanation:

    0
    2021-08-18T22:20:57+00:00

    Richardson’s ice cream would be .49 $ for one ounce. you would divide both 7.99 and 16 by 16. Friendlys ice cream would be .54$ and ounce. to do that you would divide both 6 and 3.29 by 6. Richardson’s ice cream is a better buy.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )