Mary bought 4 gallons of milk for $11. Jill bought 2.5 gallons for $7.25. Who had the better buy?

Question

Mary bought 4 gallons of milk for $11. Jill bought 2.5 gallons for $7.25.
Who had the better buy?

in progress 0
Cherry 4 years 2021-07-24T13:12:43+00:00 2 Answers 25 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-24T13:13:45+00:00

    Answer: Mary

    Step-by-step explanation: 11/4= $2.75 per gallon

    7.25/2.5= $2.9 per gallon

    0
    2021-07-24T13:13:50+00:00

    Answer:

    \boxed {\tt Mary , \$2.75/gallon}

    Step-by-step explanation:

    In order to find the better buy, we must find the cheaper unit price or price per gallon.

    To find the price per gallon, divide the cost by the number of gallons.

    unit \ price =\frac{price}{gallons}

    Mary

    Mary bought 4 gallons for $11.

    unit \ price =\frac{price}{gallons}

    The price is $11 and the gallons are 4.

    unit \ price =\frac{\$11}{4 \ gallons}

    unit \ price =\$ 2.75 /gallon

    Jill

    Jill bought 2.5 gallons for $7.25

    unit \ price =\frac{price}{gallons}

    The price is $7.25 and the gallons are 2.5

    unit \ price =\frac{\$7.25}{2.5 \gallons}

    unit \ price =\$2.9/gallon

    Better buy

    Mary paid $2.75 per gallon and Jill paid $2.90 per gallon. 2.75 is less than 2.90, so Mary had the better buy.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )