Question Mary bought 4 gallons of milk for $11. Jill bought 2.5 gallons for $7.25. Who had the better buy?
Answer: Mary Step-by-step explanation: 11/4= $2.75 per gallon 7.25/2.5= $2.9 per gallon Log in to Reply
Answer: [tex]\boxed {\tt Mary , \$2.75/gallon}[/tex] Step-by-step explanation: In order to find the better buy, we must find the cheaper unit price or price per gallon. To find the price per gallon, divide the cost by the number of gallons. [tex]unit \ price =\frac{price}{gallons}[/tex] Mary Mary bought 4 gallons for $11. [tex]unit \ price =\frac{price}{gallons}[/tex] The price is $11 and the gallons are 4. [tex]unit \ price =\frac{\$11}{4 \ gallons}[/tex] [tex]unit \ price =\$ 2.75 /gallon[/tex] Jill Jill bought 2.5 gallons for $7.25 [tex]unit \ price =\frac{price}{gallons}[/tex] The price is $7.25 and the gallons are 2.5 [tex]unit \ price =\frac{\$7.25}{2.5 \gallons}[/tex] [tex]unit \ price =\$2.9/gallon[/tex] Better buy Mary paid $2.75 per gallon and Jill paid $2.90 per gallon. 2.75 is less than 2.90, so Mary had the better buy. Log in to Reply
Answer: Mary
Step-by-step explanation: 11/4= $2.75 per gallon
7.25/2.5= $2.9 per gallon
Answer:
[tex]\boxed {\tt Mary , \$2.75/gallon}[/tex]
Step-by-step explanation:
In order to find the better buy, we must find the cheaper unit price or price per gallon.
To find the price per gallon, divide the cost by the number of gallons.
[tex]unit \ price =\frac{price}{gallons}[/tex]
Mary
Mary bought 4 gallons for $11.
[tex]unit \ price =\frac{price}{gallons}[/tex]
The price is $11 and the gallons are 4.
[tex]unit \ price =\frac{\$11}{4 \ gallons}[/tex]
[tex]unit \ price =\$ 2.75 /gallon[/tex]
Jill
Jill bought 2.5 gallons for $7.25
[tex]unit \ price =\frac{price}{gallons}[/tex]
The price is $7.25 and the gallons are 2.5
[tex]unit \ price =\frac{\$7.25}{2.5 \gallons}[/tex]
[tex]unit \ price =\$2.9/gallon[/tex]
Better buy
Mary paid $2.75 per gallon and Jill paid $2.90 per gallon. 2.75 is less than 2.90, so Mary had the better buy.