Lean ground beef costs $7.25 per pound. Which equation best represents y, the total cost of x pounds of lean ground beef? a

Question

Lean ground beef costs $7.25 per pound. Which equation best represents y, the total cost of x pounds of lean ground beef?

a
x = 7.25 + y
b
y = 7.25 + x
c
x = 7.25y
d
y = 7.25x

in progress 0
Mộc Miên 3 years 2021-09-05T02:24:49+00:00 1 Answers 4 views 0

Answers ( )

    0
    2021-09-05T02:26:11+00:00

    ANSWER IS D ! mark brainliest:)

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )