jessie plans to spend 45$ on art supplies. if he buys a sketch pad for$12.50, how many pens can he buy? pens cost $1.25 each. Write an equat

Question

jessie plans to spend 45$ on art supplies. if he buys a sketch pad for$12.50, how many pens can he buy? pens cost $1.25 each. Write an equation or inequality to represent this problem.

in progress 0
Maris 2 weeks 2021-08-29T03:26:59+00:00 1 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-29T03:28:22+00:00

    He can buy 26 pens because 45$-12.50+ 1.25$ x 26= 45$

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )