It costs $19.46 for 2.8 pounds of shrimp. Find the unit price in dollars per pound. If necessary, round your answer to the nearest cent.​

Question

It costs $19.46 for 2.8 pounds of shrimp. Find the unit price in dollars per pound. If necessary, round your answer to the nearest cent.​

in progress 0
Xavia 3 years 2021-08-02T16:04:36+00:00 2 Answers 68 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-02T16:05:54+00:00

    Answer: $6.95 or $ 7.00

    Step-by-step explanation: divide 19.46 by 2.8 and then round your answer remember for rounding 4 or less to round down and 5 or more round up. 🙂

    0
    2021-08-02T16:06:01+00:00

    Answer:

    6.95

    Step-by-step explanation:

    i think

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )