Share
If you have $3250 how many board feet can you buy if the cost per board foot is $2.29?
Question
If you have $3250 how many board feet can you buy if the cost per board foot is $2.29?
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-08-08T11:12:24+00:00
2021-08-08T11:12:24+00:00 2 Answers
6 views
0
Answers ( )
Answer:
If i am right i think its 1419
Step-by-step explanation:
3250/2.29= about 1419
Answer:
1419.21= 1419
Step-by-step explanation:
Divide the amount of money you have with the cost price of what you want to buy.
$3250/$2.29=1419.213974
The answer is a decimal. But we can not have a unit as decimal so we have to round it down to the nearest whole number.
Therefore = 1419