How much charge is needed to repel another charge of 9.9 x 10^-6 N when they are 200m apart? Please help meee I really can’t understand Coul

Question

How much charge is needed to repel another charge of 9.9 x 10^-6 N when they are 200m apart? Please help meee I really can’t understand Coulomb’s Law : (

in progress 0
Ngọc Hoa 5 years 2021-08-31T18:57:06+00:00 1 Answers 15 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-31T18:58:11+00:00

    Answer:

    The charge needed will be q=6.6\: \mu C

    Step-by-step explanation:

    The equation of the electric force is given by:

    F=k\frac{qQ}{r^{2}}

    We have the force F = 9.9 10^{-6}\: N  and the distance r = 200. k is the Coulomb constant. Q and q are the charges.

    We assume we have the same charge of the particles,  so we have:

    q^{2}=\frac{Fr^{2}}{k}

    q^{2}=\frac{9.9*10^{-6}200^{2}}{9*10^{9}}

    q=6.6*10^{-6}\: C

    Therefore, the charge needed will be q=6.6\: \mu C

    I hope it helps you!

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )