Hannah earned money for mowing the lawn. She buys 4 candy bars with the money she earned. Each candy bar costs $2. How muc

Question

Hannah earned money for mowing the lawn. She buys 4 candy bars with the money she earned. Each candy bar costs $2.

How much money did Hannah earn for mowing the lawn, in dollars?

in progress 0
Thanh Thu 5 months 2021-08-13T17:18:26+00:00 2 Answers 2 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-13T17:19:26+00:00

    Answer:$8

    Step-by-step explanation:

    If you multiply 2(the amount of the candy bars cost) and 4(the amount of candy bars bought) you get the amount that it cost total. ($8)

    0
    2021-08-13T17:20:02+00:00

    Answer:

    $8 I did this on fast bridge testing

    Step-by-step explanation:

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )