Four cans of cat food and 3 cans of dog food cost $1.99. Four cans of the same cat food and 1 can of the same dog food cost $1.33 hat is the

Question

Four cans of cat food and 3 cans of dog food cost $1.99. Four cans of the same cat food and 1 can of the same dog food cost $1.33 hat is the cost of one can of cat food

in progress 0
King 4 years 2021-07-19T04:13:28+00:00 2 Answers 5 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-19T04:15:01+00:00

    Answer:

    .25

    Step-by-step explanation:

    set up equations

    1)4c+3d=1.99

    2)4c+d=1.33

    Method of use:Elimination

              4c+3d=1.99

           – (4c+d)=-(1.33)

            ___________

    =2d=.66

    divide by two on both sides to get .33 for d.

    plug in

    4c+.33=1.33

    subtract .33 on both sides

    4c=1

    divide by four on both sides to get c

    c=1/4 or .25

    0
    2021-07-19T04:15:06+00:00

    Answer:

    $0.25

    Step-by-step explanation:

    We can use System of Equations to find out how much a can of cat food costs.

    Let’s use variables to represent the cat food and dog food:

    x = cost of 1 cat food can

    y = cost of 1 dog food can

    Here are our 2 equations based on the scenarios in the question:

    4x + 3y = 1.99

    4x + y = 1.33

    Now let’s set the second equation to y using basic algebra:

    4x + y = 1.33

    y = -4x+1.33

    And we’re going to plug that value of y, which is -4x+1.33 into the first equation and solve:

    4x + 3y = 1.99

    4x + 3(-4x+1.33) = 1.99

    4x + -12x+3.99 = 1.99

    -8x + 3.99 = 1.99

    -8x = -2

    x = 1/4

    x = 0.25

    1 can of cat food costs $0.25

    Hope that helps (●’◡’●)

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )