Share
Compare the energy consumption of two commonly used items in the household. Calculate the energy used by a 1.40 kW toaster oven, Wtoaster ,
Question
Compare the energy consumption of two commonly used items in the household. Calculate the energy used by a 1.40 kW toaster oven, Wtoaster , which is used for 5.40 minutes , and then calculate the amount of energy that an 11.0 W compact fluorescent light (CFL) bulb, Wlight , uses when left on for 10.50 hours .
in progress
0
Physics
5 years
2021-08-27T07:15:35+00:00
2021-08-27T07:15:35+00:00 1 Answers
53 views
0
Answers ( )
Energy = (power) x (time)
— For the toaster:
Power = 1.4 kW = 1,400 watts
Time = 5.4 minutes = 324 seconds
Energy = (1,400 W) x (324 s) = 453,600 Joules
— For the CFL bulb:
Power = 11 watts
Time = 10.5 hours = 37,800 seconds
Energy = (11 W) x (37,800 s) = 415,800 Joules
— The toaster uses energy at 127 times the rate of the CFL bulb.
— The CFL bulb uses energy at 0.0079 times the rate of the toaster.
— The toaster is used for 0.0086 times as long as the CFL bulb.
— The CFL bulb is used for 116.7 times as long as the toaster.
— The toaster uses 9.1% more energy than the CFL bulb.
— The CFL bulb uses 8.3% less energy than the toaster.