Burger town sells cheeseburgers for $7.95 each plus an additional $1.00 for each extra toppings, t. Which of the following equation best rep

Question

Burger town sells cheeseburgers for $7.95 each plus an additional $1.00 for each extra toppings, t. Which of the following equation best represents the cost, c, of a

in progress 0
Trung Dũng 4 years 2021-09-05T06:31:52+00:00 2 Answers 15 views 0

Answers ( )

    0
    2021-09-05T06:33:21+00:00

    Answer: $7.95+$1t ?

    Step-by-step explanation:

    0
    2021-09-05T06:33:24+00:00

    Answer:

    I assume the answer would be the burger plus toppings is equal to cost so

    7.95+t*1.00=c

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )