An object traveling westward with an initial velocity of 11.2 m/s experiences a constant acceleration of 2.78 m/s^2 ​2 ​​ in the eastward d

Question

An object traveling westward with an initial velocity of 11.2 m/s experiences a constant acceleration of 2.78 m/s^2 ​2 ​​ in the eastward direction for 2.03 seconds. During this time, the object travels a distance of: ____________

in progress 0
RI SƠ 5 years 2021-08-27T07:07:24+00:00 1 Answers 19 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-27T07:08:33+00:00

    Explanation:

    Given that,

    The initial velocity of the object, u = -11.2 m/s (due west)

    Acceleration of the object, a=+2.78\ m/s^2 (due east)

    Time, t = 2.03 seconds

    We need to find the distance traveled by the object during this time. Let the distance covered is d. Using second equation of motion to find it as :

    d=ut+\dfrac{1}{2}at^2\\\\d=-11.2\times 2.03+\dfrac{1}{2}\times (2.78)\times (2.03)^2 \\\\d=-17.007\ m

    So, the object cover a distance of 17.007 meters in the westward direction.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )