A Young’s interference experiment is performed with blue-green laser light. The separation between the slits is 0.500 mm, and the screen is

Question

A Young’s interference experiment is performed with blue-green laser light. The separation between the slits is 0.500 mm, and the screen is located 3.24 m from the slits. The first bright fringe is located 3.30 mm from the center of the interference pattern. What is the wavelength of the laser light?

in progress 0
Thu Thủy 5 years 2021-08-27T07:07:25+00:00 1 Answers 25 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-27T07:08:36+00:00

    Answer:

    λ = 509 nm

    Explanation:

    In order to calculate the wavelength of the light you use the following formula:

    y=m\frac{\lambda D}{d}   (1)

    where

    y: distance of the mth fringe to the central peak = 3.30 mm = 3.30*10^-3 m

    m: order of the bright fringe = 1

    D: distance from the slits to the screen = 3.24 m

    d: distance between slits = 0.500 mm = 0.500*10^-3 m

    You first solve the equation (1) for λ, and then you replace the values of the other parameters:

    \lambda=\frac{dy}{mD}\\\\\lambda=\frac{(0.500*10^{-3}m)(3.30*10^{-3}m)}{(1)(3.24m)}=5.09*10^7m\\\\\lambda=509*10^{-9}m=509nm

    The wavelength of the light is 509 nm

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )