A student’s room has a TV (250 W) ,heater (1150 W) and lamp (200 W) Electricity costs 10 fills per KWh. Calculate how much it would cost to

Question

A student’s room has a TV (250 W) ,heater (1150 W) and lamp (200 W) Electricity costs 10 fills per KWh. Calculate how much it would cost to run these three appliances for a total of 2 hour 30 minutes

in progress 0
Dâu 5 months 2021-08-21T01:39:44+00:00 1 Answers 5 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-21T01:41:10+00:00

    Answer:

    Cost = 40 fills

    Explanation:

    First, we will calculate the total power consumed by all appliances:

    Power = P_{TV}+P_{heater}+P_{lamp}\\Power = 250\ W+1150\ W+200\ W\\Power = 1600\ W = 1.6\ KW

    Now, we will calculate the energy required:

    Energy = (Power)(Time)\\Energy = (1.6\ KW)(2.5 h)\\Energy = 4 KWh\\

    Now, for the cost we use the following formula:

    Cost = (Energy)(Unit\ Cost)\\Cost = (4\ KWh)(10\ fills/KWh)\\

    Cost = 40 fills

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )