Share
A store sells grape jelly in 16-ounces jars for $ 4.68. How much is the jelly per ounce?
Question
A store sells grape jelly in 16-ounces jars for $ 4.68. How much is the jelly per ounce?
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-09-02T13:15:01+00:00
2021-09-02T13:15:01+00:00 2 Answers
17 views
0
Answers ( )
Answer:
$0.29 per ounce of jelly
Step-by-step explanation:
Because you have to divide $4.68 by 16.
Which is $0.2925.
And to round $0.2925 you have to keep it the same and not round up because 2 is not big enough to round this number.
So the answer is $0.29.
Answer:
.29 per ounce
Step-by-step explanation:
divided the cost by the amount
4.68/16