Share
A pack of five basic solid T-shirts costs $29.95 in a store. The sales tax where they are sold is 7.75%. What is the unit cost of a t-shirt,
Question
A pack of five basic solid T-shirts costs $29.95 in a store. The sales tax where they are sold is 7.75%. What is the unit cost of a t-shirt, the price per t-shirt, with tax included?
$5.99
$6.45
$6.75
$6.99
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-09-03T07:59:26+00:00
2021-09-03T07:59:26+00:00 2 Answers
9 views
0
Answers ( )
Answer:
5.99
Step-by-step explanation:
Answer:
6.45
Step-by-step explanation:
29.95+7.75%=32.27
32.27/5
6.45