Share
A man lifts a bucket of water from a well that is 7 meters deep. The bucket and water together weigh 50 Newtons. He turns the crank handle w
Question
A man lifts a bucket of water from a well that is 7 meters deep. The bucket and water together weigh 50 Newtons. He turns the crank handle with a force of 5 Newtons. The effort force is blank. (Fill in the blank)
A) 70 meters
B) 5 N
C) 50 N
D) 25 N
in progress
0
Physics
5 years
2021-08-03T23:36:35+00:00
2021-08-03T23:36:35+00:00 1 Answers
107 views
0
Answers ( )
Answer:
Work = Work out
Work in = 5 N * d where d is the distance the handle travels
Work out = 50 N * 7 m = 350 Joules
d = 50 N * 7m / 5 N = 70 m
This is the distance traveled by the force of 5 N