Share
A force is applied to a block to move it up a 30° incline. The incline is frictionless, the block is initially at rest, F= 65.0 N and M=5.00
Question
A force is applied to a block to move it up a 30° incline. The incline is frictionless, the block is initially at rest, F= 65.0 N and M=5.00 kg. If the block starts from rest, how far will it move in 0.550 s? Also, indicate whether the block moves up or down the incline.
in progress
0
Physics
5 years
2021-09-05T12:10:54+00:00
2021-09-05T12:10:54+00:00 1 Answers
50 views
0
Answers ( )
Answer:
0.96 m, upward
Explanation:
Initial velocity, u=0
Where
Substitute the values
Hence,the block moves upward because displacement is positive.