Share
A car accelerates from rest to a velocity of 8 meters/second in 6 seconds. What is its average acceleration over this period of time?
Question
Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.
Answers ( )
Answer: 1.33 m/s²
Explanation:
u = 0 ( starts from rest )
v = 8 m/s
t = 6 s
a = v – u / t
8 – 0/6
= 1.33 m/s²
Hope this helped…