A bag of red grapes costs $4.00 per pound. Two bags of green grapes is 7.50. Which is the lower unit rate and the better deal for your budge

Question

A bag of red grapes costs $4.00 per pound. Two bags of green grapes is 7.50. Which is the lower unit rate and the better deal for your budget

in progress 0
Sapo 4 years 2021-08-06T22:02:35+00:00 2 Answers 18 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-06T22:03:46+00:00

    Answer:

    red grapes

    Step-by-step explanation:

    0
    2021-08-06T22:03:50+00:00

    Answer:

    The two bags of green grapes are a lower unit rate.

    Step-by-step explanation:

    A bag of red grapes is $4 and two bags of green grapes is $7.50. If you buy two bags of red grapes the total amount of money you are spending is $8. If you buy two bags of green grapes the total is $7.50. If you divide $7.50 by two you get $3.50. This means that for one bag of green grapes it is $3.50. Therefore the two bags of green grapes are a lower unit rate.

    Hope This Helps 🙂

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )