A bag of red grapes costs $4.00 per pound. Two bags of green grapes is 7.50. Which is the lower unit rate and the better deal for your budget
Leave a Comment
You must be logged in to post a comment.
A bag of red grapes costs $4.00 per pound. Two bags of green grapes is 7.50. Which is the lower unit rate and the better deal for your budget
You must be logged in to post a comment.
Answer:
red grapes
Step-by-step explanation:
Answer:
The two bags of green grapes are a lower unit rate.
Step-by-step explanation:
A bag of red grapes is $4 and two bags of green grapes is $7.50. If you buy two bags of red grapes the total amount of money you are spending is $8. If you buy two bags of green grapes the total is $7.50. If you divide $7.50 by two you get $3.50. This means that for one bag of green grapes it is $3.50. Therefore the two bags of green grapes are a lower unit rate.
Hope This Helps 🙂