A 16 ounce packages of cashews costs 12$ What is the cost per ounce of cashews?

Question

A 16 ounce packages of cashews costs 12$
What is the cost per ounce of cashews?

in progress 0
Ladonna 1 year 2021-08-26T19:37:47+00:00 2 Answers 0 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-26T19:38:52+00:00

    Of course it would be about 3.75 an ounce

    0
    2021-08-26T19:39:14+00:00

    Answer:

    $0.75

    Step-by-step explanation:

    12/16 =.75

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )