4 boxes of candy costs $ 10. How much would 14 boxes of candy cost?

Question

4 boxes of candy costs $ 10. How much
would 14 boxes of candy cost?

in progress 0
Calantha 3 years 2021-07-30T23:44:27+00:00 1 Answers 1 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-30T23:46:23+00:00

    Answer:

    14 boxes of candy would cost $35

    Step-by-step explanation:

    First find the unit price. It is $2.50 per box. Next multiply it by 14. It is $35 for 14 boxes of candy.

    I hope this helped and have a great day.

    (Please vote this the brainliest)

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )