12 eggs for $3. How much is the cost per egg? 3 pounds of peanuts for $7.50. How much is the cost per pound? 4 rolls of toilet p

Question

12 eggs for $3. How much is the cost per egg?
3 pounds of peanuts for $7.50. How much is the cost per pound?
4 rolls of toilet paper for $2. How much is the cost per roll?
10 apples for $3.50. How much is the cost per apple?

in progress 0
Amity 5 months 2021-08-26T01:35:27+00:00 2 Answers 80 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-26T01:37:02+00:00

    Answer:

    10 cents

    Step-by-step explanation:

    0
    2021-08-26T01:37:17+00:00

    Answer:

    $0.25 for each egg

    $2.5 for each pound of peanuts

    $0.5 for each toilet paper roll

    $0.35 for each apple

    Step-by-step explanation:

    3/12=.25

    7.50/3=2.5

    2/4=.5

    3.5/10=.35

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )