11. Jessica is buying several bunches of bananas to make desserts for a fundraiser. She can buy 10 pounds of bananas for $

Question

11. Jessica is buying several bunches
of bananas to make desserts for a
fundraiser. She can buy 10 pounds
of bananas for $14.90 or 8 pounds
of bananas for $12.08. Which is the
better buy? Explain.

in progress 0
Thu Thảo 2 weeks 2021-09-02T20:48:25+00:00 1 Answers 0 views 0

Answers ( )

  1. Answer:

    10 pounds of bananas for $14.90

    Step-by-step explanation:

    This is because 14.90 divided by 10 is 1.49. While 12.08 divided by 8 is 1.51. 1.49 is lower then 1.51, so it is better to buy.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )