On a farm, the farmer decides to give pizza to her 18 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $26.28. What is

Question

On a farm, the farmer decides to give pizza to her 18 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $26.28. What is the unit price of each pizza?

$4.38
$8.76
$23.28
$78.84

in progress 0
Nho 4 years 2021-08-25T17:33:55+00:00 1 Answers 13 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-25T17:35:29+00:00

    Answer:

    $8.76

    Step-by-step explanation:

    $26.28 / 3 = $8.76 per pizza

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )