On a farm, the farmer decides to give pizza to her 18 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $26.28. What is the unit price of each pizza?
$4.38
$8.76
$23.28
$78.84
On a farm, the farmer decides to give pizza to her 18 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $26.28. What is the unit price of each pizza?
$4.38
$8.76
$23.28
$78.84
Answer:
$8.76
Step-by-step explanation:
$26.28 / 3 = $8.76 per pizza