Share
Mrs barton bought a 5 lbs of smarties for 9.50 what should she expect to pay for 3 lbs
Question
Mrs barton bought a 5 lbs of smarties for 9.50 what should she expect to pay for 3 lbs
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-07-29T23:40:16+00:00
2021-07-29T23:40:16+00:00 1 Answers
26 views
0
Answers ( )
Answer:
5.70
Step-by-step explanation:
9.50 / 5 = 1.90/lb paid
so she should expect to pay 3 lbs x 1.90/lb = 5.70