Mrs barton bought a 5 lbs of smarties for 9.50 what should she expect to pay for 3 lbs

Question

Mrs barton bought a 5 lbs of smarties for 9.50 what should she expect to pay for 3 lbs

in progress 0
Tryphena 6 months 2021-07-29T23:40:16+00:00 1 Answers 5 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-29T23:41:36+00:00

    Answer:

    5.70

    Step-by-step explanation:

    9.50 / 5 = 1.90/lb paid

    so she should expect to pay 3 lbs x 1.90/lb = 5.70

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )