Karen claps her hand and hears the echo from a distant wall 0.519 s later. How far away is the wall? The speed of sound in

Question

Karen claps her hand and hears the echo from
a distant wall 0.519 s later.
How far away is the wall? The speed of
sound in air is 343 m/s.
Answer in units of m.

in progress 0
Thái Dương 5 years 2021-08-13T23:37:41+00:00 1 Answers 38 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-13T23:39:21+00:00

    Answer:

    89 m

    Explanation:

    Applying

    v = 2d/t………………. Equation 1

    Where v = velocity of sound in air, d = distance of the wall from Karen, t = time taken to hear the echo.

    make d the subject of equation 1

    d = vt/2………………… Equation 2

    From the question,

    Given: v = 343 m/s, t = 0.519 s

    Substitute these values into equation 2

    d = (343×0.519)/2

    d = 89.01 m.

    d ≈ 89 m

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )