A store sells grape jelly in 16-ounces jars for $ 4.68. How much is the jelly per ounce?

Question

A store sells grape jelly in 16-ounces jars for $ 4.68. How much is the jelly per ounce?

in progress 0
King 4 years 2021-09-02T13:15:01+00:00 2 Answers 17 views 0

Answers ( )

    0
    2021-09-02T13:16:11+00:00

    Answer:

    $0.29 per ounce of jelly

    Step-by-step explanation:

    Because you have to divide $4.68 by 16.

    Which is $0.2925.

    And to round $0.2925 you have to keep it the same and not round up because 2 is not big enough to round this number.

    So the answer is $0.29.

    0
    2021-09-02T13:16:20+00:00

    Answer:

    .29 per ounce

    Step-by-step explanation:

    divided the cost by the amount

    4.68/16

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )