Share
A store charges $56 for 5 pounds of crab meat. What is the unit price per pound of crab meat?
Question
A store charges $56 for 5 pounds of crab meat. What is the unit price per pound of crab meat?
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-08-09T11:08:52+00:00
2021-08-09T11:08:52+00:00 2 Answers
24 views
0
Answers ( )
Answer:
in money form it would be $11.20
Step-by-step explanation:
Answer:
11.2 $
Step-by-step explanation:
5 pounds = 56$
1 pound = x
by cross multiplication
5x pounds = 56$
dividing both sides by 5
x= 11.2 $