A store charges $56 for 5 pounds of crab meat. What is the unit price per pound of crab meat?

Question

A store charges $56 for 5 pounds of crab meat. What is the unit price per pound of crab meat?

in progress 0
Adela 4 years 2021-08-09T11:08:52+00:00 2 Answers 24 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-09T11:09:55+00:00

    Answer:

    in money form it would be $11.20

    Step-by-step explanation:

    0
    2021-08-09T11:10:27+00:00

    Answer:

    11.2 $

    Step-by-step explanation:

    5 pounds = 56$

    1 pound = x

    by cross multiplication

    5x pounds = 56$

    dividing both sides by 5

    x= 11.2 $

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )