Question A store charges $56 for 5 pounds of crab meat. What is the unit price per pound of crab meat?
Answer: 11.2 $ Step-by-step explanation: 5 pounds = 56$ 1 pound = x by cross multiplication 5x pounds = 56$ dividing both sides by 5 x= 11.2 $ Log in to Reply
Answer:
in money form it would be $11.20
Step-by-step explanation:
Answer:
11.2 $
Step-by-step explanation:
5 pounds = 56$
1 pound = x
by cross multiplication
5x pounds = 56$
dividing both sides by 5
x= 11.2 $